Swoją finalną podróż z programowaniem rozpocząłem trzeciego października tego roku, czyli minęło dopiero 6
dni a jak sami możecie zauważyć mimo dizajnerskiego rozpiedolu strona szybko rośnie o nowe treści, już przy
swoich poprzednich podejściach do programowania chciałem stworzyć podobne miejsce archiwizacji postępów w
programowaniu, ale jak widać, dopiero teraz to ma sens, ponieważ moja pasja programowania przynosi efekty w
postaci tej strony internetowej. Także zaczynając od dziś, przeskakuję do pierwszego wpisu w dzienniku.
Podsumowanie projektu
Po 1 tygodniu nauki.
-Stworzyłem, docelową stroną wraz z menu i podlinkowałem wszystkie podstrony.
-Stworzyłem niefunkcjonalną planszę do gry w CSS-sie.
-Stworzyłem bloga na stronie wraz z historią swoich testowych projektów.
-Stworzyłem grafikę pixel-artową, którą używam na wszystkich podstronach.
-Stworzyłem i dodałem logo do paska przeglądarki.
-Dodałem wstępne pola do podstrony, załóż konto.
Podsumowanie projektu
Po 2 tygodniach nauki.
-Zacząłem podliczać ilość linijek, jakie codziennie pojawiają się na mojej stronie.
-Dokończyłem wpis liczby na blogu.
-Mam praktycznie skończony, bardzo rozległy wpis na blogu o html.
-Przerobiłem prawie cały kurs html w sololearn.
-Dodałem opcje podania hasła i loginu na stronie do logowania. Niestety, ta opcja jeszcze nie jest funkcjonalna.
-Poprawiłem wiele linijek kodu, które nauczyłem się lepiej oznaczać z czasem, a które na początku były fatalnie zakodowane.
-Dodałem podstronę ze skargami do suportu, na której dopiero po kliknięciu czat z suportem, odpala się okno z cleverbotem.
-Dodałem podstronę, zarejestruj konto.
-Dodałem do bloga podstronę z pomysłami, w której jak się można domyślać, zapisuję swoje pomysły na nowe projekty.
-Pod koniec tygodnia cały mój projekt miał równo 1599 linijek kodu.
-Poprzednio moje skilsy w językach użytych do projektu na githubie wyniosły HTML 86.5% CSS 8.1% JavaScript 5.4%.
Podsumowanie projektu
Po 3 tygodniach nauki.
-Poprawiłem kod w wpisie html, przyśpieszając mocno ładowanie tej strony.
-Stworzyłem cały layout strony o autorze.
-Zacząłem korzystać z git-a, tworząc prywatne repozytorium.
-Kolejne poprawki w podstronach: zalogój się, zarejestruj się.
-Poprawka błędów w footer i w logu strony.
-Delikatna poprawa wyglądu strony startowej.
-Poprawiłem layout dziennika.
-Poprawiłem błędy ortograficzne w dzienniku i wpisie o html.
-Zaczołem korzystać z Brackets-a. I pobrałem Atoma.
-Kupiłem dywanik, lamkę i podpiołem drugi monitor do laptopa, wszystko po to by przyjemniej mi się programowało.
-Poprzednio moje skilsy wyniosły HTML 86.5% CSS 8.1% JavaScript 5.4%. A w tym tygoniu to:HTML 87.2% CSS 9.7% JavaScript 3.1%. Czyli html zyskał, 0,7% css zyskał 1,6% a Java Script straciła 2.3%, na rzecz html i css, nic dziwnego, plik z html podbija umiejętności w html, no i poprawiłem layout wielu stron, korzystając z css-a ale spodziewałem się jednak większęgo wzrostu w html-u a nie css-ie.
Podsumowanie projektu
Po 4 tygodniach nauki.
-Długo męczyłem się z Git-em by podpiąć go do Githuba, po wielu próbach wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem byłoby zrestartowanie komputera i na nim pobranie od podstaw git-a i ustawienie nowego repozytorium i ssh-a.
-Pobrałem xampp-a, czyli usiłowałem stworzyć lokalny serwer, i podobnie jak z Gimpem, miałem z nim naprawdę dużo pracy, która prowadziła do nikąd. Rozwiązaniem wydaje się tutaj tak samo twardy reset systemu i pobranie zamiast topornego xampp-a to, lepszego pod linuxa serwera apache.
-Stworzyłem naprawdę pożądny layout strony głównej.
-Poprawiłem, trochę responsywność strony.
-Praktycznie skończyłem tworzenie strony o autorze pozostało mi tylko utworzenie odpowiednich index-ów html i podpięcie pod tą stronę. A jeśli chciałby stworzyć stronę dokładnie wedłóg tego co pokazał mirosław w swoim materiale, to pozostaje mi jeszcze postawianie wpełni działającego lokalnego serwera.
-Kolejne poprawki w zaloguj i zarejestruj, tym razem dodałem, wyskakujące okna powiadomień i pożądnie podlinkowałem kolejne strony.
-Usunołem podkreślenia linków na wszyskich stronach.
-Próbowałem naprawiać, bezskutecznie Bracketsa.
-Dodałem kolejną podstronę na Bloga o tytule Git z podstawowymi funkcjami i pomocnymi materiałami na temat tego programu, oraz trochę poradników, i porad na temat xampp-a
-Poprzedni moje skilsy wyniosły HTML 87,2% CSS 9,7% JavaScript 3,1%. A w tym tygodniu to: HTML 83,5% CSS 13,4% JavaScript 3,1%. Czyli HTML stracił 3,7% CSS zyskał 3,7% a JavaScript pozostał na tym samym poziomie, nic dziwnego, ponieważ i strona o autorze i index.html po zmianach zaczęły korzystać z większej ilości CSS-a, a niewiele przybyło HTML-a za to JS utrzymał pozycję z zeszłego tygodnia, ponieważ dodałem nowy plik z Zegarkiem i specjalną funkcję do kopiowania treści po kliknięciu na div-a, ale na tyle niewiele, że sumarycznie ilość JS, utrzymała swój poziom z zeszłego tygodnia.
9 Października
6 Dzień programowania.
-Stworzyłem Bloga, w którym dodałem 3 wpisy: Blog (wstęp do idei bloga), zegar (zegar zaprojektowany w JS), Dziennik (pseudo pamiętnik programisty).
-Zacząłem naukę w JS, projektując zegar na stronie.
10 Października
7 Dzień programowania
-Próbowałem dodać parę ciekawych rozszerzeń do Visual Code, ale niestety funkcja refresh po instalacji się nie wyświetla w moim VC, więc po zamknięciu i otwarciu programu wszystkie dodatki są usuwane, najciekawszym dodatkiem wartym w przyszłości jeszcze zainteresowania jest Quokka.js, nad którego podpięciem straciłem najwięcej czasu niestety ścieżka "none" była z jakichś powodów błędna i czas, jaki straciłem na zainstalowanie tego dodatku, nie był wart tego dodatku.
-W Solo Learn, zacząłem część kursu HTML, wyrabiając wyśrubowaną ilość mojego dziennego XP.
-Z powodu braku debuggera do C++ pobrałem apkę z play stora, która dokładnie tak samo działa, niestety na niewiele się to przydało, ponieważ, brat i tak odwiódł mnie od pomysłu nauki C++, jako przestarzałego programu ze składni nieułatwiającą naukę kolejnych bardziej zaawansowanych programów.
-Stworzyłem w HTML niefunkcjonalne pola na hasło i nazwę użytkownika.
-Stworzyłem nowy wpis na blogu i dodałem do niego funkcję w JS, która sprawdza, czy liczba podana w polu jest dodatnia, czy ujemna.
11 Października
8 Dzień programowania
-Dodałem do tej samej strony program JS. Wypisujący ciąg liczb od najmniejszej do największej podany przez użytkownika.
-Dodałem slider z memami używając pętli for w JS.
Poprawiłem kilka elementów na stronie, które mogły być prościej opisane w HTML między innymi: w meni wczytaj grę, dodałem listę "tr". Dodałem w oknie, załóż konto okna na podanie hasła i nicku Buttom do przejścia dalej, czyli rejestracji użytkownika.
-W solo learn ukończyłem wraz z egzaminem pierwszą z dwóch części programowania w HTML, i bardzo zbliżyłem się do końca kursu HTML.
12 Października
9 Dzień programowania
-Założyłem GitHuba, i przez prawie cały dzień próbowałem otworzyć stronę Mitgardu w tej platformie, ale jedynie udaje mi się w niej przechowywać pliki projektu, no ale nie uruchamiać je.
-Próbowałem też pobrać GitHuba na Linux-a i z reguły wszystko poszło sprawnie do momentu instalacji paczki, nieoczekiwanie okazało się, że na tej wersji Linux-a nie rozpakuję tej paczki. (Ach te typowo programistyczne problemy przy czymkolwiek się młody programista dotknie).
-dodałem nowy pusty wpis na blogu o HTML.
13 Października
10 Dzień programowania
-Zacząłem wypełniać wpis o nie wykorzystanych funkcjach w HTML.
-Dodałem nowy formularz do zgłoszenia błędów.
-Dodałem na stronie, załóż konto podpisy Loginu i Hasła, przy polach gdzie je się wprowadza, co do tej poro nie potrafiłem zrobić, tak by w siebie jedno w drugie nie wchodziło
-zmieniłem błędny aside na nav.
13 Października
11 Dzień programowania
-Naprawiłem trochę link do zalogowania się na stronie.
-Dodałem alerty przy wejściu na href linki do artykułu o liczbach, oszczegający o tym, że strona, na którą wchodzisz, może cię obrazić.
-Posprzątałem trochę indeksy w pliku gra, usunąłem zbędne pliki i posortowałem, względnie.
-Pousuwałem spacje we wszystkich plikach strony i podliczyłem ile w sumie linijek kodu, moja strona zajmuje. Jak na razie bez kompresji linijek, (którą zajmę się pod koniec progrogramowania) cały kod strony zajął 1213 linijek kodu, z czego 160 około zajmuje szachownica udająca planszę gry w oknie, nowa gra. Bez tych pustych linijek z divami strona zajmuje około 1053 linijek kodu, czyli całkiem nieźle, właśnie przebiłem granicę 1k linijek kodu, co z tego, że to wiąże się z ilością treści na stronie, ile kot napłakał.
-Dodałem materiał video i mp3 do strony o niewykorzystanych funkcjach HTML na stronie.
-Dodałem kolejne 2 pomysły do wpisu z pomysłami.
-Umieściłem kolejne trzy materiały video we wpisie na blogu HTML, w którym jest przedstawione, na czym polegają funkcje HTML-owe web storge oraz Geolocation API.
-Dodałem href linka do przycisku zarejestruj się, na stronie zaloguj się, do okna rejestracji konta.
-Stworzyłem nową podstronę "rejestracja konta", wraz z jej wstępną zawartością, czyli polami na hasło, e-mail i tak dalej, no i z przyciskiem dalej, by zakończyć rejestrację.
-Zamieniłem w artykule o HTML wszystkie znaczniki, które były błędne, na te prawidłowe, czyli section.
-Dodałem 4 elementy SVG do wpisu o podstawach HTML wraz z naprawdę ładnie wyglądającym polem z boku, w którym umieściłem informacje na temat elementów funkcji stroke opisujących wygląd danego obiektu.
-I na sam koniec ponownie podliczyłem ile mam wszystkich linijek kodu i teraz jest ich 1428-1213 = 215, czyli dzisiaj w jeden dzień naskrobałem 215 linijek kodu, co stanowi wzrost o 17,72% sporo.
15 Października
12 Dzień programowania
-Umieściłem ciekawego screena z kodem źródłowym strony, który opisuje, wygląd mojego ostatecznego projektu w SVG, czyli rycerzyka z czasów dzieciństwa, który był pieczęcią towarzystwa WNW. Czyli debilnego Wiedza, Nauka, Wolność
-Poprawiałem trochę wygląd tekstu na stronie HTML.
-Dzisiaj linijek kodu mam jedynie 1417, czyli o 11 mniej niż wczoraj mniej, a to dlatego, że dziś nie podliczyłem pustego pliku blog, który w plikach strony figury tylko jako arkusz do kopiowania w sytuacji, kiedy będę musiał stworzyć nowy wpis na bloga, no i jeszcze jakiś dziwny dokument w js storage.js, w którym był kod HTML, a nie kod js. Ale tak naprawdę to jednak doszło dzisiaj trochę linijek około 50, niestety plan na dziś był taki, by stworzyć skomplikowaną ikonkę w SVG, co mi zajęło 3h, a zajęło zaledwie 12 linijek kodu, dodatkowo dzisiaj bardzo późno się obudziłem, bo dopiero o 12, i jeszcze wybrałem się dziś na długi spacer dwugodzinny z psem. Więc koniec końców dzisiaj, prawie nic nie napisałem, a sporo zbędnego kodu usunąłem spadek ilości kodu na stronie -0,77%.
16 Października
13 Dzień programowania
-Ustawiłem pierwszy element poruszający się w SVG.
17 Października
14 Dzień programowania
-Dodałem, jeszcze jeden krótki opis do ruchomych SVG.
-Dodałem, możliwość uruchomienia animacji kwadratu za pomocą kliknięcia.
-Dodałem listę z kilkoma skróconymi elementami opisującymi ruchome obiekty SVG. Co było dość skomplikowane, ponieważ wymagało, ode mnie dość skomplikowanej metody ustawienia obok siebie kilkunastu div-ów.
-Dodałem małą poprawkę do okna logowania, podobno lepiej zapisać login i hasło w znaczniku label, a przynajmniej tak podpowiada mi solo learn, więc to zmieniłem.
-Poprawiłem błędy w kodzie strony, związane ze złym zapisem poligonów w obrazku rycerzyka.
-Moja strona, na blogu o HTML, ładuje się z fatalnym czasem 1.35 s, trzeba to poprawić, dlatego do końca dnia zamierzam przesiedzieć w devtoolu chroma i wybadać co tak spowalnia ładowanie mojej strony.
-Okej sprawdziłem, najbardziej odświeżanie strony zajmuje mapa, dodana na stronie do zilustrowania jak działa funkcja podpinania elementów z obcych stron, gdybym wiedział trochę więcej na temat programowania, to pewnie bym rozwiązał problem zbyt powolnego ładowania tego elementu, ale niestety nie znam się, więc zostawię to sobie na później, lub Radkowi na jutro.
18 Października
15 Dzień programowania
-Poranek zacząłem od sprawdzenia po raz kolejny, jak reszta stron się odpala i ładuje i co najwięcej czasu zajmuje, na podstronie o HTML. Okazało się, że nagrania. Więc dzisiaj zajmę się usunięciem jednego z nagrań, tworząc na stronie funkcję: drag&drop.
-Próbowałem, wrzucić moje pliki poprawione na githuba, ale mam jakieś dziwne problemy z tą stroną ciągle.
-Poprawiłem podstronę, zaloguj się i zarejestruj dodając place holdery z informacją, z krótką podpowiedzią co do wpisywanej treści.
-Dodałem również na obie strony związane z logowaniem funkcję: autofocus.
-Założyłem konto na https://www.000webhost.com by opublikować swoją stronę w internecie. Niestety ta strona działa podobnie do GitHiba, więc lipa.
19 Października
16 Dzień programowania
-Zmieniłem footer poprawiając wersję strony, oraz zmieniając licencję na open source.
-Naprawiłem od dawna doskwierający problem z marginem przy logo u góry strony.
-Delikatnie poprawiłem wygląd strony startowej.
-usunąłem z każdego nagłówka (headera) niepotrzebny znacznik br-a.
-rozpocząłem wypełnianie, podstrony o autorze, z poradnikiem Mirosława Zelenda, choć ile się da, staram się na niej samodzielnie rozwiązywać, pojawiające się problemy.
-Dodałem kolejną poprawkę w futerze, czyli href linka z funkcją target _blank oraz dodałem, target _blank do cleverbota.
-Poprawiłem rozlokowanie elementów na stronie, zarejestruj się.
-Poprawiłem rozlokowanie elementów na podstronie: wczytaj konto.
-Poprawiłem rozlokowanie elementów na podstronie: Suport.
-Mała poprawka w nav-ie dziennika zamiana linka do dziennika na link do bloga.
-Podliczyłem ile mam linijek kodu około 17:00, po zapisaniu kodu w visual studio, co sprawiło, że w niektórych miejscach, porobiły się spacje poprawiające czytelność kodu i mój wynik wyniósł 2206 linijek kodu.
-Pousuwałem niepotrzebne href linki we wszystkich top barach na stronie.
-Posprzątałem kod największej podstrony, na mojej stronie, poprawiając jego czytelność, i trochę błędów ortograficznych, odstępy pomiędzy sekcjami oraz pousuwałem zbędne linki, w efekcie czego moja podstrona powiększyła się o aż 64 linijki, czyli około o 15%. (dokładnie 14,57%) Niestety posprzątanie kodu nie pomogło w szybszym ładowaniu się stronę, pech.
-Bezskutecznie usiłowałem dodać przycisk przewijający na górę strony dziennika, niestety ilość kodu w jQuery mnie przeraziła, i bez pobieżnego zrozumienia podstawowych znaczników, naprawianie tego kodu, to istne samobójstwo.
-Zacząłem poprawki dziennika na stronie i trochę poprawiłem jego leyaut z umiejętnościami, jakie na razie posiadam.
20 Października
17 Dzień programowania
-Po oczyszczeniu kodu HTML-a czas ładowania strony spadł z 1,5s do: od 0.7s, do 1.2s, czyli całkiem niezły wynik.
-Poprawiłem gramatykę na stronie, dziennik.
-Zainstalowałem Atoma i Braketsa, no i na moje nieszczęście dodatkowo bez mojej zgody doinstalował się emacs, którego przez godzinę bez skutecznie usiłowałem odistalować.
-Zaczołem przeglądać jak wygląda brakets i Atom no i jakiś filmik instruktarzowy jak korzystać z braketsa sobie zaczołem oglądać.
-Wczoraj miałem pod koniec dnia 2393 linijki kodu a dziś 2417, czyli strasznie strasznie mało, bo zaledwie 24 linijek kodu, czyli niecały 1% kodu do przodu. Dzienna średnia linijek kodu natomiast spadła z 149,56 do tylko 120,85 linijki dziennie . I to prawda dziś praktycznie nic nie kodowałem, nie miałem na to czasu bo byłem w sklepie kupiłem lampkę, by lepiej widzieć w nocy klawiaturę, jakiś dywanik pod biurko na zimne noce z web deweloperką, i podkładkę pod kubek do yerby bez której ani rusz do kodu.
21 Października
18 Dzień programowania
-Posprawdzałem w interncie, podstawowe skruty klawiszowe w braketsie, i odpaliłem midgar na drugim oknie w trybie dynamicznego kodowania.
-Dziś generalnie się opierdalałem, większość dnia spędziłem na sprawdzaniu cen mieszkań na Ukrainie, i wynajem mieszkania poza centrum Lwowa, to miesięczny wydatek w wysokości 450 zł, dwa razy taniej niż niejedna kawalerka w krakowie, a w nowo wybudowanym blogu mieszkanie na 6 piętrze 87m2 to jedynie 33k $ amerykańskich, no tanio w chój, za podobne mieszkanie w Krakowie zapłaciłbym 300k $. Sprawdzałem też inne kierunki emigracji, takie jak np. Chorwacja, ale ceny mieszkań już w tych krajach nie odstają tak mocno od Polskich, jak te na Ukrainie. No szkoda, chciałbym programować na Chorwackiej plaży z widokiem na morze śrudziemne, no ale może poprostu trochę za mało reserchu na to poświęciłem.
-Pod sam koniec dnia zacząłem powoli ogarniać git-a bo powiedziałem Jakubowi, że z niego korzystam. Choć tak naprawdę to nie bo jestem leniwy i nie programóję, no cóż jeden, czy dwa dni z wolnieszym tempem programowania, to nie wygląda zbyt dobrze.
-Wczoraj 2417 linijek, dziś 2362, mniej o 55, ciekawe bo wczoraj napisałem jednak kilka linijek, średnio dziennie piszę 124,31 linijek
22 Października
19 Dzień programowania
23 Października
20 Dzień programowania
-Przerobiłem, trochę html-a, poprawiając podstronę: o autorze. -Wczoraj 2503 linijek, dziś 2541, więcej o 38, średnio dziennie piszę 127,05 linijek.
24 Października
21 Dzień programowania
-Wczoraj 2541 linijek, dziś 2669, więcej o 128, średnio dziennie piszę 127,1 linijek.
25 Października
22 Dzień programowania
-Kolejne poprawki w zaloguj i zarejestruj, tym razem dodałem, wyskakujące okna powiadomień i pożądnie podlinkowałem kolejne strony.
-Usunołem podkreślenia linków na wszyskich stronach.
26 Października
23 Dzień programowania
27 Października
24 Dzień programowania
-Sprawdzałem też czy wiedzmina zainstaluję na ubuntu i nie zainstaluję, ale gog ma bogatą bibliotkę gier na ubuntu, no i sprawdziłem jak z cywilizacją sobie mój komputer poradzi, i naprawdę nie ma tragedii uciągnął ją na full detalach, chociaż nadal można nażekać na jej wygląd i to raczej probemy softweru a nie hardweru, a przynajmnej mam taką nadzieję, ale poszło 3D nie tak jak na poprzednim kompie no i chyba tyle no, niestety dziś nic nie programowałem, jedynie starałem się rozwiązać problem, który mi doskwierał już od dłóższego czasu, bezskutecznie dużo czytania wertowania tłumaczenia z angielskiego na polski, ale prawie nic faktycznego klepania w klawiaturę i wypluwania kolejnych linijek kodu. -I jeszcze dodałem autozapis w brackets.
28 Października
25 Dzień programowania
-Starałem się dodać linki społecznościowe do strony o autorze, z pewnymi problemami.
29 Października
26 Dzień programowania
-Pobrałem program, dla autohosta strony internetowej xampp.
-Próbowałem rozkręcić laptop by przeczyścić lub zdiagnować przyczynę, problemów z touchpadem w moim laptopie.
30 Października
27 Dzień programowania
-Dożuciłem trochę kontentu do podstrony git.
-W końcu podlinkowałem podstronę git do bloga.
-Odistalowałem gita, z błędnymi ścieżkami, zainstalowałem go ponownie i połączyłem z GitHubem. Czyli kolejny nierozwiązywalny problem programistyczny rozwiązałem, cudowny dzień.
-Pozamieniałem boldy w blog/html na strongi.
-Niby serwer działa ale miałem z bazą MySQL małe problemy więc postanowiłem poraz kolejny usunąć xamppa i zainstalować i skonfigurować od początku.
31 Października
28 Dzień programowani
-Cały dzisiejszy dzień poświęciłem na stworzenie przepięknego layoutu strony głównej, więc: powstawiałem img z napisami opcji do wyboru, dodałem im drugą warstwę by przy użyciu funkcji hover w css-e po najechaniu pokazywał się cień pod napisami, i dodałem tło na stronę pod sam koniec pracy z takimi małymi symbolami pochodzącymi z kultury nordyckiej, coś pięknego teraz w końcu ta strona poważnie wygląda.
1 Listopada
29 Dzień programowani
-Zmieniłem trochę odcień tła w indexie.
-dodałem bordery do top bara i inputów w indexie.
-Naprawiłem drobne problemy z podlnkowaniem w css-ie suportu.
usunąłem białą ramkę na wszystkich stronach.
-Zmieniłem background na białą wersję img z gotyckimi symbolami, w oknie nowa gra, Zaloguj, Zarejestruj się, wczytaj grę, opcje, ogrze, suport.
2 Listopada
30 Dzień programowani
-zmieniłem href-linka w topbarze na podstronach bloga na stronę główną bloga.
-Dodałem margin na stronie wczytaj grę.